پسته‌های آب‌خندان جایگزین پسته‌های خندان

گردآوری پورتال رهتا :

به گزارش خبرگزاری /# از همدان، هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم مردم در تب و تاب خریدهای عید هستند و بازار پوشاک، کیف و کفش، میوه، لوازم خانگی و آجیل و شیرینی نیز داغ می‌شود.

بازاریان نیز امید بسیاری به روزهای پایانی سال دارند تا بتوانند بازار سرد سال خود سال 95 را با فروش شب عید کمی گرم کنند که البته با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و به تبع آن استان همدان قدرت خرید مردم آنچنان نیست تا بتواند بازار را رونق بخشد.

اما در این میان افراد فرصت‌طلب و سودجویی هستند که از این شرایط بی‌پولی و وضع بد اقتصادی مردم سواستفاده کرده و اجناس بی‌کیفیت و غیربهداشتی را به مردم عرضه می‌کنند.

متاسفانه ضعف دستگاه‌های نظارتی و متولیان بهداشت در این میان سبب شده تا این افراد در فضایی امن به تخلفات خود ادامه دهند ولی مردم تنها کسانی هستند که در این بین ضرر می‌کنند.

با نزدیک شدن به پایان سال فعالیت برخی سودجویان در بازار همدان شدت می‌گیرد، این افراد که در طول سال مشغول به فعالیت‌های دیگر هستند به سمت بازار آجیل و خشکبار روی می‌آورند تا به سودهای بادآورده از طریق فروش محصولات بی‌کیفیت و غیربهداشتی دست یابند.

پسته یکی از محصولاتی است که در ایام نوروز طرفداران بسیاری دارد و هر سال قیمت پسته در بازار عید تعیین کننده بوده است به طوری که نوسان و افزایش قیمت پسته سبب تغییر قیمت در سایر خشکبار شده است.

سودجویان در روزهای پایانی سال پسته‌های دربسته و بلااستفاده را خریداری کرده و با فرآیندی غیربهداشتی این پسته‌ها به پسته‌های خندان تبدیل می‌کنند، این پسته‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به سایر پسته‌ها دارد و مردم نیز به همین دلیل نسبت به خرید آنها شوق و انگیزه بیشتری دارند.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان همدان در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار /# در همدان اظهار داشت: با نزدیکی به عید نوروز باز هم آجیل‌فروشی‌های لحظه‌ای فعال می‌شوند که بیشتر اجناس تاریخ مصرف گذشته و در شرایط غیربهداشتی عرضه می‌کنند.

آرش طاووسی تصریح کرد: بسته‌های بی‌کیفیت آب خندان هم گل سرسبد کالاهای عرضه شده این گونه آجیل‌فروشی‌هاست که با قیمت پایین سعی در فریب مصرف‌کنندگان دارند. پسته آب‌خندان همان پسته‌های دهن بسته‌ای هستند که در شرایط غیرطبیعی با روش‌های مختلف از جمله شوک الکتریکی تبدیل به پسته‌های خندان تبدیل می‌شوند.

وی عنوان کرد: روش معمول تبدیل پسته ناخندان به آب‌خندان قرار دادن پسته‌ها در آب یخ و بعد از آن قرار دادن در معرض گرمای آفتاب یا گرمای مصنوعی است. پسته آب خندان دارای طعم نامطلوب و کیفیت پایین است که به همین دلیل با قیمت به مراتب ارزان‌تری به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

طاووسی با اعلام اینکه آجیل‌فروشی‌هایی که بساط آنها بیشتر روی سینی‌ها و در کنار خیابان گسترده شده است از این نوع پسته‌ها عرضه می‌کنند، گفت: همچنین آجیلی فروشی‌هایی که فقط در نزدیکی ایام عید تاسیس می‌شود از این گونه پسته‌ها عرضه می‌کنند.

وی با اعلام اینکه این گونه پسته‌ها بیشتر در خیابان شهدا، سرگذر و دور میدان عرضه می‌شود، اظهار داشت: معمولا این پسته‌ها با پسته‌های خندان مخلوط شده و یا با جوهر لیمو و نمک آن را بو می‌دهند(شور می‌کنند) تا بوی نامطلوب آن مشخص نشود.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان همدان بیان کرد: معمولا با تکان دادن این نوع پسته‌ها صدای ترق و تروق مغز پسته‌ها نسبت به پسته طبیعی خندان بیشتر است چون مغز در پوسته پسته صدای زیادی ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: اما برخی از فروشندگان پسته از این هم پا را فراتر می‌گذارند و هنگام بو دادن به همراه جوهر لیمو و نمک کمی هم نشاسته استفاده می‌کنند که با این عمل مغز پسته‌های آب خندان به پوسته می‌چسبد و در زمان تکان دادن صدایی از آن بیرون نمی‌آید اما ساده‌ترین روش برای خریدار بی‌تجربه خریدن پسته خام است که تکلیف مزه، رنگ و شکلش روشن است.

انتهای پیام/